Schach bei Marcin Banaszek

Awards 2019:


18th Warsaw Solving Grand Prix 2019     award S#3 section A     judge: Jarosław Brzozowicz



Waldemar Tura

1st-2nd Prize


Waldemar Tura
Marcin Banaszek

1st-2nd Prize



Waldemar Tura

3rd Prize
S#3     9+15


S#3     9+11


S#3     13+9



Waldemar Tura

1st Hon. Mention

Waldemar Tura

2nd Hon. Mention

Eugeniusz Iwanow

3rd Hon. Mention
S#3     12+9


S#3     7+6


S#3     8-10




Zoltan Labai

4th Hon. Mention


Eugeniusz Iwanow

5th Hon. Mention


Stefan Parzuch

Commend
S#3     15+7



S#3     9+10



S#3     8+8





Eugeniusz Iwanow

Commend


Eugeniusz Iwanow

Commend
S#3     5+2
S#3     9+9




18th Warsaw Solving Grand Prix 2019     award S#3 section B     judge: Eugeniusz Iwanow


Waldemar Tura

1st Prize


Gennady Koziura

2nd Prize


Zoltan Labai

3rd Prize
S#3     9+10


S#3     9+9


S#3     9+15



Jarosław Brzozowicz

Hon. Mention e.a.

Jarosław Brzozowicz

Hon. Mention e.a.
S#3     10+12 S#3     8+9




Mikhail Marandyuk 70 JT 2019     award S#8-n     judge: Valery Kopyl


Ivan Soroka

1st Prize

Olaf Jenkner
Marcin Banaszek

2nd Prize


Evgeny Fomichev

3rd Prize
S#25     11+11

S#8     8+2

S#10     7+5


Yuri Paramonov
Viktor Zheglov

Hon. Mention


Roman Yanko

1st Commend


Udo Degener

2nd Commend
S#15     5+2



S#9     4+2



S#10     8+6



Mikhail Marandyuk 70 JT 2019     award S#4-7     judge: Valery Kopyl

Ivan Soroka

1st-2nd Prize

Gennady Koziura

1st-2nd Prize

Sergey Borodavkin

3rd Prize
S#6     8+2


S#6     12+5


S#7     10+4



Ivan Soroka, Roman Yanko

Hon. Mention

Harald Grubert

1st Commend

Jozef Holubec

2nd Commend
S#5     6+3 




S#5     5+2
b) sDe6>d6    c) sDe6>f7



S#7     7+4
b) sSa3>f5



Mikhail Marandyuk 70 JT 2019     award S#2-3     judge: Valery Kopyl


Aleksandr Kuzovkov

1st Prize

Aleksandr Pankratiev
Andrey Selivanov

2nd Prize


Ivan Soroka

3rd Prize
S#3     10+11


S#3     12+14


S#3     12+11




Udo Degener

1st Hon. Mention

Salman Javadzade, Vidadi
Zamanov, Viktor Volchek

2nd Hon. Mention


Jozef Holubec

3rd Hon. Mention
S#3     10+10 


S#3     9+11 


S#3     7+7 



Stefan Milewski

1st Commend

Zoltan Labai

2nd Commend
S#2     11+9 


S#2     9+13 






Polski Związek Szachowy 2018     award studies     judge: Jan Rusinek


Vladimir Kuzmichev

1st Prize


Vladimir Kuzmichev

2nd Prize

Steffen Slumstrup Nielsen
Martin Minski

3rd Prize
win     5+2


win     6+3


win     6+6



David Gurgenidze
Martin Minski

4th Prize

Mikhail Gromov
Oleg Pervakov

5th Prize

Michal Hlinka
Mario G. Garcia

1st Hon. Mention
win     6+5


win     6+6


draw     4+6



Yochanan Afek
Martin Minski

2nd Hon. Mention


Andrzej Jasik

Commend e.a.

Andrzej Babiarz
Ilham Aliyev

Commend e.a.
draw     4+3


win     9+6


draw     4+5






Polski Związek Szachowy 2018     award 2#     judge: Jarosław Brzozowicz


Pavel Murashev

1st-2nd Prize


Dragan Stojnić

1st-2nd Prize


Mark Basisty, Anatolii Vasylenko

3rd Prize
#2     11+12



#2     13+10



#2     8+9





Valery Shanshin

4th Prize


Anatolii Vasylenko

1st Hon. Mention

Mark Basisty, Sergii Tkachenko,
Anatolii Vasylenko

2nd Hon. Mention
#2     10+8


#2     9+6


#2     10+11



Andrzej Jasik, Stefan Parzuch

3rd Hon. Mention

Marcin Banaszek

4th Hon. Mention

Abdelaiz Onkoud

5th Hon. Mention
#2     9+9




#2     6+4




#2     7+9





Anatolii Vasylenko

Spec. Hon. Mention

Zoltan Labai

1st Commend

Stefan Parzuch

2nd Commend
#2     10+8




#2     9+10




#2     9+8





Zoltan Labai, Salman Javadzade

3rd Commend

Sven Trommler

4th Commend

Vidadi Zamanov

5th Commend
#2     10+10





#2     8+9





#2     7+7






Stefan Parzuch

6th Commend

Vladimir Kuzmichev

7th Commend

Stefan Milewski

8th Commend
#2     7+8



#2     6+4



#2     9+6




Rauf Aliovsadzade

Hon. Mention (for miniature)

Andrzej Babiarz

Hon. Mention (for miniature)
#2     4+2

#2     3+2

 




Polski Związek Szachowy 2018     award H#2-3     judge: Krzysztof Drążkowski

Nikola Stolev

1st Prize

Zoltan Labái

2nd Prize

Abdelaziz Onkoud

3rd Prize
H#2     7+8
4.1...


H#3     11+10
4.1...


H#2     12+9
4.1...



Vladislav Nefyodov

4th Prize

Abdelaziz Onkoud

5th Prize

Marcin Banaszek

1st Hon. Mention
H#2     4+11
2.1...


H#3     9+8
4.1...


H#3     3+5
b) bKd5>d4



Waldemar Tura

2nd Hon. Mention

János Csák

3rd Hon. Mention

Zivko Janevski

4th Hon. Mention
H#2,5*     5+6
 




H#2     4+7
b) wSg4>d1     2.1...




H#2     3+7
5.1...





Zivko Janevski

5th Hon. Mention

Zivko Janevski

1st Commend

Abdelaziz Onkoud

2nd Commend
H#2*     4+6
2.1...


H#2     4+9
2.1...


H#2     7+14
2.1...



Zivko Janevski
Fadil Abdurahmanovic

3rd Commend


Zivko Janevski

4th Commend


Waldemar Tura

Spec. Commend (for miniature)
H#2     7+7
2.1...


H#2     8+7
b) bRg3 instead of wPg3


H#3     4+3
b) all pieces change color



Stefan Milewski

Spec. Commend (for miniature)

Waldemar Tura

Spec. Commend (for miniature)
H#3     3+3
2.1...
H#2*     3+4
 
 




Polski Związek Szachowy 2018     award 3#     judge: Henryk Grudziński

Waldemar Tura

1st-2nd Prize

Mykhailo Marandyuk

1st-2nd Prize

Stefan Parzuch

3rd-4th Prize
#3     8+8



#3     11+10



#3     7+13





Rauf Aliovsadzade

3rd-4th Prize


Fedor Davidenko

5th Prize

Rauf Aliovsadzade
Leonid Makaronez

6th Prize
#3     10+12


#3     13+10


#3     13+10




Sven Trommler

7th Prize


Rauf Aliovsadzade

8th Prize


Viktor Kapusta

9th Prize
#3     11+11




#3     9+10




#3     10+12






Rauf Aliovsadzade

1st Hon. Mention


Leonid Makaronez

2nd Hon. Mention

Mark Basistyi, Sergii Tkachenko
Anatolii Vasylenko

3rd Hon. Mention
#3     9+7




#3     10+9




#3     8+5





Stefan Parzuch

4th Hon. Mention

Zoltán Labai

5th Hon. Mention

Andrzej Babiarz

6th Hon. Mention
#3     6+8
 

#3     13+12
 

#3     7+5
b) wPe5>c5


Vladimir Samilo

7th Hon. Mention

Leonid Makaronez

8th Hon. Mention

Alberto Armeni

9th Hon. Mention
#3     11+9
 


#3     9+6
 


#3     5+2     b) Pe4>g5
c)Se3>b3 d)Se7>d5 e)Bb4>c6



Vasily Malyuk
Rauf Aliovsadzade

1st Commend


Grigory Atayants

2nd Commend

Salman Javadzade
Vidadi Zamanov, Viktor Volchek

3rd Commend
#3     10+9



#3     10+10



#3     11+10





Vladimir Kuzmichev

4th Commend


Rauf Aliovsadzade

5th Commend

Yevgenii Gavryliv
Leonid Makaronez

6th Commend
#3     5+2



#3     11+6



#3     11+8





Eugeniusz Iwanow

7th Commend


Stefan Parzuch

8th Commend

Rauf Aliovsadzade
Mykola Chernyavskyi

9th Commend
#3     4+1



#3     8+10



#3     8+8




Leonid Makaronez
Viktor Volchek

10th Commend


Rauf Aliovsadzade

11th Commend

Vladimir Kozhakin
Alana Utarova

12th Commend
#3     7+10
 


#3     11+8
 


#3     3+3
b) Pa7>c5 c) Kc8>b6



Margarita Atamanova

13th Commend

Ksenia Pavlenko

14th Commend

Ekaterina Oplyan

15th Commend
#3     4+3



#3     4+3
b) Sf4>g2 c) Bh2>f1



#3     4+3







Polski Związek Szachowy 2018     award S#3-6     judge: Eugeniusz Iwanow


Gennady Koziura

1st-2nd Prize


Waldemar Tura

1st-2nd Prize


Andrey Selivanov

3rd Prize
S#5     14+5


S#3     9+15


S#3     7+10




Gennady Koziura

4th Prize


Zivko Janevski

1st Hon. Mention


Miodrag Mladenovic

2nd Hon. Mention
S#3     11+14


S#3     9+11


S#3     14+9




Zoltán Lábai

3rd Hon. Mention


Marcin Banaszek

4th Hon. Mention


Andrey Selivanov

1st Commend
S#3     10+6



S#6     9+15



S#3     13+10





Valery Kopyl, Gennady Koziura

2nd Commend


Marcin Banaszek

3rd Commend


Valery Kopyl

4th Commend
S#6     15+4


S#5     8+6


S#3     9+11






Die Schwalbe 2017     award H#3,5-n     judge: Jorge Lois


Marcin Banaszek

1st Prize


Mechislovas Rimkus

2nd Prize

Fadil Abdurahmanovic
Zlatko Mihajloski

3rd Prize
H#5,5     2+8
b) wKe1>h1



H#9,5     2+5
  



H#4     5+13
  




Hans Jürgen Gurowitz

1st Hon. Mention

Petre Stojoski

2nd Hon. Mention

Torsten Linß

3rd Hon. Mention
H#3,5     4+8
2.1...



H#4,5     3+5
 



H#7.5     2+4
 




Zlatko Mihajloski

Commend

Claus Gruppen, Winus Müller

Commend

Andreas Thoma

Commend
H#6,5     3+7
  



H#7     2+6
2.1...



H#4     2+7
b) bSd6>g6 c) -bSd6







15th Warsaw Solving Grand Prix 2016-2018     award H#2     judge: Waldemar Tura


Anatoly Stepochkin
Vladislav Nefyodov

1st Prize



Vladislav Nefyodov

2nd-3rd Prize



Michael McDowell

2nd-3rd Prize
H#2**     11+9
2.1...


H#2*     6+9
 


H#2*     5+10
 



Vitaly Medintsev

4th Prize

Kenan Velikhanov

5th Prize

Krzysztof Drążkowski

1st Hon. Mention
H#2*     7+6
 


H#2**     6+5
2.1...


H#2**     7+5
2.1...



Manachem Witztum

2nd Hon. Mention

Manachem Witztum

3rd Hon. Mention

Valery Kopyl

4th Hon. Mention
H#2**     7+5
2.1...




H#2**     6+2
2.1...




H#2***     6+12
3.1...





Anton Bidlen

5th Hon. Mention

Stefan Parzuch

6th Hon. Mention

Christer Jonsson

1st Commend
H#2**     7+6
2.1...


H#2*     6+4
 


H#2*     5+4
 



Zivko Janevski

2nd Commend

Valery Barsukov

3rd Commend

Nikola Stolev

4th Commend
H#2*     4+10
 


H#2*     7+9
 


H#2*     5+9
 



Januarta Simadhinata

5th Commend

Dieter Werner

6th Commend

Christer Jonsson

7th Commend
H#2*     6+10
 




H#2*     4+4
 




H#2*     4+4
 





Krzysztof Drążkowski

1st Prize (miniatures)

Marcin Banaszek

2nd Prize (miniatures)

Viktoras Paliulionis

1st Hon. Mention (miniatures)
H#2*     4+1
b) wBh2>h3


H#2*     2+5
2.1...


H#2*     4+2
3.1...



Michael Schrekenbach

2nd Hon. Mention (miniatures)

Sebastian Luce

1st Commend (miniatures)

Roman Zalokotsky

2nd Commend (miniatures)
H#2*     5+2
b) -sTc7


H#2*     3+4
 


H#2*     3+3
2.1...